ДНК на месо от застрашени видове акули, тайно добавено към храната за домашни любимци


Собствениците на домашни любимци може несъзнателно да хранят домашните си любимци с месо от застрашени видове акули, показва ново проучване, публикувано в Frontiers in Marine Science. Изследователите са използвали ДНК баркодиране, за да изследват появата на месо от акула в различни хранителни продукти за домашни любимци, закупени в Сингапур, което разкрива значително разпространение на неправилно етикетиране на съставките. Те предложиха прилагането на глобални стандарти за етикиране на храни за домашни любимци, за да се избегне прекомерната експлоатация на застрашени видове акули.

DNA Barcoding in Marine Perspectives

Ако някога прочетете списъка със съставките на любимата храна на вашия домашен любимец, може да срещнете двусмислени термини като „риба“ или „океанска риба“ . Чудили ли сте се някога какви точно са тези съставки? Екип от изследователи от Yale-NUS College в Сингапур анализира храни за домашни любимци, закупени в Сингапур, и откри, че тези термини може да се отнасят до месо от застрашени видове акула.

Популацията на акулите намалява

Акулите са от решаващо значение за функционирането на здравите морски екосистеми. Като върхови хищници, те са на върха на океанската хранителна верига. Променяйки популацията на плячката си, акулите променят стратегията за хранене на други видове, така те поддържат баланс в хранителната верига. Намаляването популацията на акули доведе до намаляване на морската трева и коралови рифове.

Нарастващата търговия с перки и месо от акула излага на риск популациите от акули. Прекомерният риболов е най-голямата заплаха за акулите в световен мащаб, а липсата на ефективен мониторинг и управление на риболовните практики добавя тежест за уязвимите видове акули.

„Популациите на акули са прекомерно улавяни по целия свят, като е документирано намаление с повече от 70% през последните 50 години. Това е показателно за настоящата липса на внимание към нашите океани“, казаха авторите д-р Бен Уейнрайт и Иън Френч от колежа Yale-NUS.

Глобалното търсене на продукти от акули, като перки, масло от черен дроб и месо, доведе до рязък спад в популациите от акули (MacNeil et al., 2020Shiffman et al., 2020Pacoureau et al., 2021).

Месо от акула в ежедневните продукти

Мълчалив принос за намаляването на популациите от акули е използването на продукти от акули в ежедневни продукти като храна за домашни любимци и козметика. Например, много хора може да не знаят, че някои продукти за грижа за тялото и козметика могат да използват сквален, получен от акули (за разлика от сквален от растителен произход).

Изследванията също така откриват месо от акула в хранителни продукти за домашни любимци. Предишно проучване от 2019 г. установи появата на акула в 78 проби от храна за домашни любимци, събрани в САЩ.

„Като се имат предвид резултатите от предишно проучване, проведено в САЩ, искахме да видим дали застрашените акули се продават и в азиатската храна за домашни любимци“, обясниха авторите.

Изследователите са използвали ДНК баркодиране, за да проучат дали има ДНК на акула в 45 различни храни за домашни любимци от 16 различни марки, които се продават в Сингапур.

https://en.wikipedia.org/wiki/DNA_barcoding

„Нито един от закупените продукти не посочва акула като съставка, като използва само общи термини като „риба“, „океанска риба“, „бяла стръв“ или „бяла риба“, за да опишат съдържанието им“, казаха Уейнрайт и Френч.

От взетите 144 проби 31% съдържат ДНК на акула. Най-идентифицираните акули са синята акула (Prionace glauca), следвана от копринената акула (Carcharhinus falciformis) и бялата рифова акула (Triaenodon obesus).

Копринената акула и бялата рифова акула са посочени като „уязвими“ в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Копринената акула е включена и в Приложение II към Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES), което означава, че търговията с нея трябва да бъде контролирана, за да се избегне прекомерна консумация, която би застрашила оцеляването на вида.

“Прозрачни” етикети

Резултатите показват големия натиск от свръхулов, на който акулите са подложени все повече.

„По-голямата част от собствениците на домашни любимци вероятно са любители на природата и смятаме, че повечето ще бъдат разтревожени, когато открият, че те могат несъзнателно да допринесат за прекомерния улов на популациите от акули“, коментират авторите.

Авторите настояват за повече прозрачност в етикетите на съставките на хранителните продукти за домашни любимци. Избягването на неясни всеобхватни термини в списъците на съставките, за да се даде възможност на потребителите да направят информиран избор при покупка, и прилагането на глобални стандарти за етикети на храни за домашни любимци са две стъпки за избягване на прекомерния улов на акули.

Необходима е по-висока отчетност във веригите за доставка на морски дарове за хора и домашни любимци, която би намалила неустойчивия риболов и използването на ресурси, несъвместими с оцеляването на популациите от акули.