Съвети за начинаещи в обучението на кучета
Обучението се състои от три части. В първата част вие насочвате кучето си вербално и физически към желаното поведение. Втората част е действието, което кучето извършва. Третата част е награждаването. Не се опитвайте да подкупите кучето, като му давате лакомство преди да е изпълнило командата и не очаквайте от него да предприеме действие преди да сте му казали какво искате да направи. Вашата работа като треньор е да напътствате кучето ви, да го мотивирате и да проявите постоянство. Напътствайте го през процеса на изпълнение на новите трикове. Награждавайте го при всеки малък успех. Целта на всяка тренировка е да постигнете по-добри резултати от предходния път. Целете се към конкретно изпълнение и не проявявайте слабост. Използвайте един и същ глас и интонация всеки път, когато изричате своята команда и я изговаряйте ясно.
Представете си един фитнес инструктор. Дали работата му е просто да изготви един график с тренировки и да ви го залепи на стената? Не! Той вдъхновява, мотивира и окуражава! Той е оптимист, когато сте обезверени и ви подкрепя, когато имате нужда . По същия начин и вие се отнасяйте към своя четирикрак ученик. Колкото повече зареждате кучето си с ентусиазъм, толкова по-бързо ще учи то. Всеки път, когато то направи нещо правилно, използвайте високия си щастлив глас, за да изразите своето доволство.
Представете си, че търсите нещо и че сте напътствани с “топло” и “студено”. Сега си представете, че напътствията идват със закъснение. Получава се така, че чувате “студено”, когато наближите търсения обект, и обратно. Така не само, че няма да намерите обекта, но и ще се ядосате. В обучението е абсолютно задължително да маркирате (с дума, лакомство или кликър) точния миг, в който кучето ви е изпълнило правилно очакваното от него действие. Не награждавайте 10 секунди по-късно, защото така давате награда за съвсем друго поведение.