11 невероятни факти за кучешкия мозък


Categories :

Мозъкът на кучето е очарователен. Кучетата не могат да говорят, но могат да изразяват своите чувства и желания чрез размахване на опашки, лицеви изражения и разнообразно лаене. Кучетата са достатъчно когнитивни, за да изпитват радост, страх, гняв, вълнение и болка. Оказва се и че те често са по-умни от две годишно дете.

Чрез образни изследвания е доказано, че кучетата разпознават лицата ни и че мозъкът им реагира като нашия, когато е изложен на положителни стимулации. Благодарение на тези проучвания сега имаме научни отговори за това как работи мозъкът на кучето. Ето 11 невероятни факти за кучешки мозък, които да утолят любопитството ви и да ви помогнат да оцените интелекта на вашия кучешки спътник.

  1. Мозъкът на кучето е с размерите на мандарина

Силата на мозъка често се свързва с размера на мозъка, отнесен към размера на тялото. Мозъкът на кучето е с размерите на мандарина. Това означава, че той няма толкова гънки, колкото човешкият мозък или способността за висше мислене. Съотношението на човешкия мозък към тяло е 1:40. При кучета то е 1: 125 за всички породи. Кучетата може и да нямат толкова силен мозък като нас, но имат много повече в сравнение с други животни (съотношението за големите бели акули е 1: 2550).

2. Мозъчната кора на кучето се различава от човешката

Мозъкъците както на хората, така и на кучетата, имат някои прилики, но някои основни структурни и функционални разлики. Най-голямата вариация се отнася до състава на мозъчната кора – най-голямата част от мозъка.

3. Кучетата имат емоции – също като нас

Хората и кучетата имат подобни химически промени и хормони в мозъка. Това включва освобождаването на окситоцин. Това освобождаване създава чувство на любов и привързаност, когато куче и човек се вглеждат в очите. Точно като нас, те също изпитват вълнение, страх, гняв, страдание и болка. Кучетата обаче не са способни да изпитват по-сложни чувства. Това, което може да помислите за куче, което изразява вина, когато е хванато да прави нещо нередно, е просто чувство на страх, докато чака реакцията ви.

4. Кучетата могат да изпитат депресия

Тъй като кучетата изпитват емоции като нас, те също са склонни да изпитват депресия, тревожност и дори синдром на посттравматичен стрес. Серотонинът е важен невротрансмитер в мозъка и се появява в зоните в мозъка при кучета (и други животни), както при хората.

5. Кучетата не правят планове

Въпреки способността на кучетата да изпитват широк спектър от чувства, включително щастие и тъга, те живеят в момента и не позволяват на емоциите да им пречат. Те живеят богат емоционален живот, но засега няма доказателства, които да показват, че те планират някакви събития в бъдеще – умения, които изискват префронтално кортикално развитие, което имат висшите примати.

6. Кучешкият мозък е програмиран да реагира положително на награди

Мозъкът на кучето реагира, когато е изложен на сигнали от ръцете, свързани с награда. Същата област реагира по същия начин при хората, когато е изложена на положителни стимули. Всичко се свежда до опашното ядро и част от базалните ганглии в мозъка. Това опашно ядро играе роля в ученето, като съхранява и обработва спомени. Също така е богато на допаминови рецептори, които са свързани с усещането за удоволствие както при хората.

7. Мозъкът на кучето е посветен на анализиране на миризмите

Кучетата имат невероятно мощно обоняние, доказано от голямата част от мозъка, посветена на обонянието. Именно поради това изострено обоняние и асоциацията на аромата със спомените, съществуват кучета, обучени да подушват бомби, наркотици и да работят в екипи за търсене и спасяване.

8. Кучетата могат да разпознават човешките лица

Кучетата използват повече от миризма, за да разпознаят своите хора. Чрез еволюцията мозъкът им се е развил до толкова, че да разпознава човешките лица и да разбира емоционални и визуални сигнали, които те използват, за да насочват собственото си поведение.

Съществува специфичен регион в мозъка на животните (по-специално двустранната темпорална кора), който е предназначен да разпознава лица от същия вид. Чрез изучаване на сканиране на мозъка е установено, че кучетата имат способност да разпознават и човешките лица. Сканиранията показват увеличение на активността (невронни клетки) във временните области на мозъка, когато са представени с човешки лица. Кучетата са особено добри в различаването на двама души, дори ако и двамата са им познати, но освен това имат забележителна способност да улавят малки, но важни сигнали в човешкото лице.

9. Кучетата могат да сънуват

Човешкият и кучешкият мозък проявяват подобни етапи на електрическа активност, което води до заключението, че кучетата могат да сънуват. Всъщност може да се каже, че сънуват обичайни дейности, с които се занимават ежедневно, като преследване на котки и лаене по пощата.

Изследване върху мозъчните функции и активността на невроните в хипокампуса на плъховете показва, че те сънуват. Хипокампусът е важен при формирането и кодирането на спомени и тъй като мозъкът на кучето е по-сложен от този на плъх, разумно е да се заключи, че и те сънуват.

10. Кучетата са умни колкото две годишни деца

Изследователи, провели както езикови, така и математически тестове, предназначени да тестват умения при деца, са установили, че интелигентността на кучетата е на ниво малко дете. Кучетата могат да научат до 165 думи, колкото двегодишен човек, и могат да надхитрят три или четиригодишен по математика.

Кучетата имат голям капацитет и ентусиазъм, затова е важно да използвате упражнения и задачи за мозъчно стимулиране, за да поддържате психиката им заета. Тези упражнения могат да ги научат на нови умения, да обогатят психически живота им и да подсилят връзката им с хората.

11. Кучетата са по-умни от котките

Кучетата са по-умни от котките въз основа на количеството неврони, присъстващи в мозъчните им кори. Невроните са единици за обработка на информация, свързани с интелигентността – колкото по-голям е броят им, толкова по-голям е капацитетът на животното да мисли, планира и показва сложно поведение. Кучетата имат повече от два пъти броя на невроните на котките (530 милиона срещу 250 милиона кортикални неврони). Хората имат 16 милиарда неврони.